Mesto Brezno a zábava

Zábava v Brezne

Bombura klub

Bombura

Alternatívna hudba, živé koncerty výborná atmosféra a tankové pivo. V lete na Vás čaká tiež terasa na námestí.

Viac info http://www.bombura.sk/index.html


Retro Bar

Retro bar

Štýlový Retro cafe bar v Brezne Vás srdečne pozýva prísť si vychutnať kvalitnú kávičku, pivk, drinky, vínko, miešané nápoje a dobrú atmosféru pri hudbe alebo pri biliarde,šípkach a stolnom futbale. Nájdete ho na námestí M.R. Štefánika v Brezne pri Slovenskej sporiteľni. Bar má tiež príjemnú terasu priamo na námestí.


Gazdovský dvor STODOLA

Stodola

Ľudové štýlové posedenie, výborná atmosféra pri živej ľudovej hudbe počas víkendov dobré pivo ale aj víno. Zažite návrat do histórie a zabavte sa spolu s priateľmi v štýle tradícií.

http://www.stodola.wbl.sk/Vitame-Vas-v-stodole.html


Sirius disko klub

Sirius

Hľadáte zábavu je tu pre Vás disko klub Sirius Brezno....určite ostanete až do rána...

http://siriusclub.sk/


História

Brezno je obklopené svahmi Nízkych Tatier, z juhu Slovenským Rudohorím. Mesto má bohatú históriu. Zo stredoveku sa uchovala jeho podôrysná schéma spolu s historickým námestím, a s barokovou, klasicistickou zástavbou meštianskych domov. V roku 2005 si mesto Brezno pripomenulo dôležitý medzník vo svojej histórii - 740. výročie jeho prvej písomnej zmienky.

Čo by ste mohli o Brezne vedieť:

 • má asi 23 tisíc obyvateľov
 • centrum mesta dosahuje nadmorskú výšku 496 m n.m.
 • najvyšší bod v katastri mesta je vrch Ďumbier s výškou 2043 m.n.m.
 • výmera katastra je 12 900 ha, pričom les pokrýva 6 080 ha, na 56 ha je udržiavaná verejná zeleň, parková zeleň tvorí 7 h

Breznianske naj:

k najzaujímavejším priestorom mesta patrí obdĺžnikové námestie, svojím tvarom a rozlohou -213×146 m - je ojedinelým na Slovensku. Zo stredoveku si uchovalo dodnes svoju pôdorysnú schému. K charakteristickým znakom historického jadra mesta patria hodnotné sakrálne a verejné stavby previazané komplexom zelene i neskorobaroková a klasicistická zástavba meštianskych domov. Vzhľadom na významné kultúrne a historické hodnoty bolo vyhlásené za pamiatkovú zónu

 • dominantou námestia je zvonica z roku 1830, ktorá v minulosti slúžila aj ako strážna veža
 • najstarší zachovaný objekt meštianskej architektúry je dom na Námestí generála M. R. Štefánika č.13, ktorý pochádza z prvej polovice 16. storočia. Do súčasnej podoby bol upravený v polovici 17. storočia spojením a preklenutím dvoch samostatne stojacich budov - stavebnou úpravou typickou pre toto obdobie.
 • najstarším zachovaným sakrálnym objektom v Brezne je kaplnka sv. Kríža. Z pôvodne jednoloďového farského kostola "Na bráničke" z rokov 1518 - 1519 sa po požiari v roku 1779 zachovalo len gotické presbytérium.
 • najstaršou hnuteľnou pamiatkou mesta Brezna je plastika Madony s dieťaťom - polychrómovaná drevorezba z konca 15. storočia, umiestnená na neogotickom oltári v kaplnke bývalého piaristického kláštora na námestí.
 • najstarší oltárny obraz v Brezne - tabuľová maľba sv. Barbory z neskorogotického krídlového oltára kostola Na bráničke - pochádzajúci z konca 15. storočia, je dnes umiestnený v kaplnke bývalého piaristického kláštora.
 • jediná sakrálna židovská pamiatka v regióne je breznianska synagóga, postavená v roku 1902. V interiéri je umiestnená zrekonštruovaná mramorová platňa, ktorej obsahom je zakladacia listina v maďarskom jazyku a hebrejčine a drevený zrekonštruovaný oltár. V súčasnosti je synagóga využívaná na kultúrno-spoločenské účely.
 • druhým najväčším organom z evanjelických kostolov na Slovensku je trojmanuálový organ so 42 registrami umiestnený v evanjelickom kostole v Brezne. Do chrámu bol inštalovaný v roku 1887 pri príležitosti 100.výročia založenia kostola. - jedinečnou technickou pamiatkou je ľudová mangľovňa v roľnícko-remeselníckej usadlosti na Rázusovej ulici č. 20, zariadenie na úpravu tkanín poháňané ťažnou silou koňa pomocou jednoduchého dreveného mechanického stroja so sústavou prevodov. Mangeľ pochádza z prvej polovice 19.storočia.

Turisticko-informačná kancelária

Otváracie hodiny

mimo letnej sezóny, t.j. od 2. 9. - 14. 6. otvorené:
pondelok – piatok: 8:00 - 17:00 hod.
sobota, nedeľa: zatvorené

v letnej sezóne, t.j. od 15. 6. - 1. 9., otvorené:
pondelok – piatok: 8:00 - 18:00 hod.
sobota: 8:30 - 12:30 hod.
nedeľa: zatvorené

Kontakt

Adresa: Turisticko - informačná kamcelária, nám.gen.M.R .Štefánika 3, 97701 Brezno
Tel.číslo: 048/611 42 21
E-mail a web: [email protected], www.brezno.sk